aktualności

Kolory Prawosławia Cypr wernisaż wystawy i promocja albumu
2018.12.13

Kolory Prawosławia Cypr wernisaż wystawy i promocja albumu

"Kolory Prawosławia. Cypr” to siódmy album Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej z serii książek poświęconych wielobarwności Prawosławia w rozmaitych zakątkach świata. Ten sam tytuł nosi również kolejna wystawa fotograficzna przygotowana przez serwis OrthPhoto, prezentująca piękno Prawosławia na świecie.

Chrześcijaństwo na Cyprze posiada wielowiekową historię. Od dwóch tysięcy lat jest nierozerwalnie związane w głównej mierze z prawosławnymi Grekami zamieszkującymi wyspę. Cerkiew na Cyprze została założona już w czasach apostolskich. Posiada ona status autokefalii, która została zatwierdzona na III Soborze Powszechnym w Efezie (431 r.).

Zarówno album, jak i wystawa prezentują zdjęcia wybrane spośród ponad 3000, które zostały zgromadzone w ramach międzynarodowego konkursu fotograficznego i w trakcie wizyt przygotowujących projekt.

Białostocka prapremiera albumu i wystawy zapoczątkowuje cykl ich prezentacji, które zostały zaplanowane na 2019 rok w Polsce i na Cyprze. Podczas spotkania dzieje Prawosławia na Cyprze przybliży ihumenia Katarzyna (Niczyporuk) z domu zakonnego w Zaleszanach, a Grecko-bizantyjskie hymny Bożego Narodzenia wykona Marcin Abijski. Tylko na wernisażu będzie można zobaczyć pokaz slajdów, na którym zaprezentujemy poszerzony wybór zdjęć.

Uczestnicy spotkania będą mogli nabyć w cenie promocyjnej sam album „Kolory Prawosławia. Cypr”,  bądź w pakiecie album wraz z książką „Cypryjscy święci”.

W programie:
– grecko-bizantyjskie hymny Bożego Narodzenia – Marcin Abijski
– historia prawosławia na Cyprze – ihumenia Katarzyna
– spotkanie z autorami zdjęć.
 
--------
Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.


Aleksander Wasyluk
zmień język:
БългарскиEnglishFrançaisGeorgianΕλληνικάPolskiRomânãРусскийСрпскиУкраїнськаShqip