news

2020.04.06
We have decided to organize online meeting to speak about orthodox photography and future of OrthPhoto project.
Please join our online discussion on Wednesday 8th of April
2019.12.21
E gjithë kjo rrethanë e jashtëzakonshme dhe e dhimbshme, na detyron të shtyjmë ceremoninë e ndarjes së çmimeve, e promovimit të albumit fotografik “Ngjyrat e Orthodhoksisë Shqipëria” dhe të çeljes së ekspozitës me fotografi pjesëmarrëse në konkurs (të cilat ishin programuar për t’u zhvilluar në muajin dhjetor, përpara të kremtes së Krishtlindjeve), për një periudhë më të vonë, në 19 të muajit janar të vitit 2020.
2019.06.15
In the context of OrthPhoto’s 15th anniversary we want to invite you to celebrate with us by taking part in a photo contest titled “OrthPhoto Awards”. This is something more than a competition. We want to celebrate with you our anniversary and the best way we can do it is to present your own works and offer you prizes for your activity and creation of the content of the orthphoto.net website.
2015.04.24
After a short Easter break we are back with the presentation of photos and authors that we have chosen in 2014. We remind you, that the editorial staff and previously selected winners, choose one photo per month.

The winner of May 2014 was Slawomir Kiryluk (slawek). His picture shows fresco in the church of Holy Spirit in Bialystok, which was then freshly made.
2015.04.10
Preparing for the exhibition summarizing our activity, we have decided to choose one best photo from each month, from the very beginning. The photos will be chosen by winners of the other months and editorial staff. We do this since April 2004, when we created our site in the Internet. The first winner was Joanna Kolerska (asia_o).
2010.03.25
Dear OrthPhoto users - photographers and visitors of OrthPhoto. As you probably know our website is managed by a team of volunteers who dedicat
2006.07.19
Kemi kënaqësinë t’ju njoftojmë se Orthphoto ka tashmë gati versionin e tetë, në gjuhën shqipe, që vihet n&eum
2006.07.14
Më datën 10 Prill u mbushën 2 vjet që nga hapja e faqes tonë. Që në fillim të hapjes u regjistruan në faqen ton&eum
2006.07.14
Fotografi të publikuara në faqen tonë janë shfaqur në kopertën e revistës Przeglad Prawoslawny- revista mujore më popull
2006.07.14
Dëshirojmë t’ju informojmë se më datën 10 prill 2005 mbushet një vit që nga fillimi i shërbimit www.orthophoto.net. Deri tani janë regjistruar mbi 4
1 2 next
change language:
БългарскиEnglishFrançaisGeorgianΕλληνικάPolskiRomânãРусскийСрпскиУкраїнськаShqip